انواع کارت اقامت ترکیه

8 جولای 2022
0 دیدگاه
انواع کارت اقامت ترکیه

انواع کارت اقامت ترکیه

انواع کارت اقامت ترکیه

در این مقاله قرار است انواع کارت اقامت ترکیه را بیان کنیم. در ترکیه برای اقامت های کوتاه مدت و بلند مدت انواع مختلفی را در نظر گرفته اند.  این اقامت ها بر اساس نوع و نیاز فرد صادر میشود و هر کدام مدت اعتبار مخصوص به خود را دارد.

انواع کارت اقامت در ترکیه

به طور کلی در ترکیه 5 نوع کارت اقامت در حال حاضر صادر میشود.

  • کارت صورتی
  • کارت دانشجویی
  • کارت آبی
  • کارت تورکوواز
  • کارت پناهنده

کارت صورتی

رایج ترین نوع کارت اقامت در ترکیه کارت صورتی رنگ (Pembe Kimlik) میباشد این نوع کارت که به کیملیک توریستی معروف است، دارای اقامت کوتاه مدت 1 ساله میباشد. این کارت با خرید یا اجاره ملک به شخص داده میشود. البته شرایط دیگری برای گرفتن کارت کیملیک صورتی نیز هست که در مقالات دیگر اعلام شده است.

کارت دانشجویی

این نوع کارت همان طور که از اسم آن مشخص است برای دانشجویان صادر میشود. کارت کیملیک دانشجویی (Öğrenci Kimliği) به منظور سهولت دانشجویان در همان ابتدا به میزان سال های تحصیلشان صادر میشود. به بیان ساده تر دانشجویان کارشناسی به طور مثال اگر مدت زمان تحصیلشان 4 سال برآورد شود کیملیک 4 ساله برای آنها صادر میشود. نکته: دانشجویان باید توجه داشته باشند، در صورتی که نمرات آنها پایین باشد، مشروط شوند و یا میزان غیبت انها زیاد باشد، این موارد از سمت دانشگاه سریعا به اداره مهاجرت اطلاع داده میشود و ممکن است اقامت آن ها لغو شود.

کارت آبی

این نوع کارت که به کارت چالشماایزین نیز معروف است برای اشخاصی که در ترکیه مشغول به کار هستند صادر میشود. البته پیشتر در پست های قبل به طور کامل در مورد کارت ابی چالشمایزین و نحوه گرفتن آن (Mavi Kimlik) توضیح داده بودیم. این نوع کارت علاوه بر داشتن بیمه بسیار عالی، یک آپشن فوق العاده نیز دارد. این آپشن بدین صورت است که اگر شما به مدت 5 سال این نوع کارت اقامت را تمدید کنید منجرب به پاسپورت ترکیه میشود. توجه داشته باشید این کارت هر ساله باید تمدید شود و از طریق کارفرما این اتفاق صورت میگیرد.

کارت تورکواز

این کارت یکی از جدیدترین نوع اقامت ها میباشد. این کارت به دارندگان مقام های باشگاهی یا نخبگان داده میشود. البته روند دریافت آن مثل کارت کیملیک توریستی با یک ثبت نام ختم نمیشود. برای کارت تورکوواز باید شما از طرف شرکت یا باشگاه ای اقدام کنید که در آن جا مشغول به فعالیت هستید. این کارت علاوه بر دارا بودن بیمه قوی، پس از سه سال پاسپورت ترکیه را در بر دارد.

کارت پناهنده

کارت کیملیک پناهنده یا (Mülteci Kimliği) مخصوص کسانی است که به هر دلیلی از کشور خود گریخته اند و به کشور ترکیه پناه آورده اند. با این نوع کارت نه میتوان اقدام به تحصیل کرد نه تبدیل به کارت چالشماایزین کرد. هر فردی با این کارت نهایتا میتواند در ترکیه مستقر شود تا بتواند از طریقی دیگر به کشور دیگر برود.

ارسال دیدگاه